8-ročné gymnáziá

8-ročné gymnáziá

Sú súkromné osemročné gymnáziá na začiatku likvidácie?

O možnosť otvoriť prvú triedu v školskom roku 2018/2019 požiadalo v Bratislavskom samosprávnom kraji 6 súkromných 8-ročných gymnázií. Začiatkom januára 2018 situácia vyzerá tak, že z nich bude môcť otvoriť 1. ročník len jedno 8-ročné gymnázium s dvomi triedami.

„Mrzí nás, že sa všetko dialo narýchlo a bez konzultácie počas vianočných sviatkov. Rodičia sú teraz zmätení a nevedia, či na školu, kam chceli prihlásiť dieťa, to bude vôbec možné. Termíny talentových skúšok sa blížia, a tak zostávajú v neistote,“ povedala pre Nový Čas Saskia Repčíková.

 

M. Smreková v Trende aj o konflikte záujmov zriaďovateľov

M. Smreková v Trende aj o konflikte záujmov zriaďovateľov

Mária Smreková, členka Správnej rady ASŠŠZS a bývalá riaditeľka 1. súkromného gymnázia na Slovensku sa v súvislosti so zverejnením najvyšších počtov prvákov na SŠ vyjadrila aj o tom, že o súkromných školách v tomto prípade rozhoduje konkurencia.

NOVÉ: Zverejnená vyhláška o max. počtoch žiakov 1. ročníkov SŠ

NOVÉ: Zverejnená vyhláška o max. počtoch žiakov 1. ročníkov SŠ

Dňa 1. októbra 2019 bola vyhlásená v Zbierke zákonov Slovenskej republiky: VYHLÁŠKA č. 292 Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky z 24. septembra 2019, ktorou sa ustanovujú kritériá na určovanie najvyššieho počtu žiakov prvého ročníka...

Správna rada ASŠŠZS: Vyhlasujeme #skolyzaklimu

Správna rada ASŠŠZS: Vyhlasujeme #skolyzaklimu

„Sme presvedčení, že pedagógovia majú nielen vyučovať o hroziacich klimatických zmenách, ale byť svojim žiakom a študentom príkladom,“ píše sa vo Vyhlásení Správnej rady ASŠŠZS k protestom naplánovaným na piatok – 20.9.2019, kedy sa pripravujú protestné pochody vo viac ako 160 krajinách sveta.

Najvyššie počty prvákov na SŠ sú záväzné aj pre prestupy

Najvyššie počty prvákov na SŠ sú záväzné aj pre prestupy

„Prestup žiakov do prvého ročníka strednej školy, ktorí sú financovaní podľa § 4 ods. 1 zákona č. 597/2003 Z. z. o financovaní základných škôl, stredných škôl a školských zariadení je možný len v rámci upraveného najvyššieho počtu žiakov podľa § 29 ods. 5 a 6 zákona o odbornom vzdelávaní a príprave. Uvedené sa netýka žiakov, ktorí prestúpili do prvého ročníka strednej školy zo závažných zdravotných dôvodov alebo závažných rodinných dôvodov,“ vyplýva zo stanoviska Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR, o ktoré požiadala ASŠŠZS.