Súkromné školy na Slovensku

Veríme, že každý občan Slovenskej republiky, v úmysle byť čo najlepšie pripravený, kompetentný a schopný budovať svoj osobný život a profesionálnu kariéru v dynamicky sa vyvíjajúcom svete tretieho tisícročia, má právo slobodne sa rozhodnúť o svojej vzdelávacej ceste.

Článok 2: Právo na vzdelanie

Nikomu sa nesmie odoprieť právo na vzdelanie. Pri výkone akýchkoľvek funkcií v oblasti výchovy a výuky, ktoré štát vykonáva, bude rešpektovať právo rodičov zabezpečovať túto výchovu a vzdelanie v zhode s ich vlastným náboženským a filozofickým presvedčením.

Vznik súkromných škôl a školských zariadení

Súkromné a cirkevné školy sa stali Integrálnou súčasťou školskej sústavy sa od začiatku deväťdesiatych rokov. Začali vznikať v roku 1990 na základe zákona č. 171/1990 Zb., ktorým sa novelizoval školský zákon č. 29/1984 Zb. a zákona č. 542/1990 Zb. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve.

Slovenská republika pri uplatňovaní práva na vzdelávanie v súlade s 2. článkom Dodatkového protokolu č.1 Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd vytvorila pluralitný systém vzdelávania umožnením fungovania systému súkromných škôl.

Súčasne, podľa par. 3 Zákona 245/2008 Z.z. (Školského zákon) je výchova a vzdelávanie v SR založená na princípe rovnocennosti vzdelania získaného v štátnych školách rovnako ako v školách zriadených inou fyzickou osobou alebo právnickou osobou.

Čo sa píše/hovorí...

O súkromných školách a školských zaradeniach v médiách

19. 10. 2018

V areáli Súkromného gymnázia Železiarne Podbrezová otvorili vo štvrtok náučný chodník Activity, ktorý si v uplynulých dňoch vybudovali sami študenti. Značnú časť chodníka v dĺžke 70 m tvoria interaktívne vzdelávacie tabule o výskyte drevín vo výškových pásmach. V celoslovenskej súťaži Tatranskí rytieri získal jedno z ocenení.

18. 10. 2018

Súkromnej materskej škole Slniečko zo Skalice sa ako jedinej MŠ v okrese po dvoch rokoch práce podarilo získať titul „Zelená škola“. Predpokladom získania titulu je kvalita proenvironmentálnej výučby a aktivít, ktoré škola navrhne a realizuje, miera participácie a individuálny posun školy.

18. 10. 2018

„Podobne ako gymnáziá, aj odborné školy na Slovensku zriaďujú vyššie územné celky (VÚC), cirkvi a súkromní zriaďovatelia. Podiel škôl zriadených VÚC sa pohybuje okolo 78%, cirkevných odborných škôl je približne 18% a súkromných 4%. Takýto podiel je podobný aj pri gymnáziách.“ kontšatuje Peter Dráľ v analýze venovanej stredným odborným školám.

17. 10. 2018

Finančný príspevok na súkromnú škôlku vo výške 60 eur mesačne pre deti, ktoré neboli prijaté do žiadnej materskej školy v zriaďovateľskej pôsobnosti mestskej časti Rača a do konca decembra dosiahnu vek 3 roky, priznala račianska samospráva už prvým pätnástim rodinám.

13. 10. 2018

Spor dvoch škôl v Ružinove sa vyriešil, súkromná má nové priestory. Súkromná základná škola sídliaca v prenajatých priestoroch štátnej základnej školy v Ružovej doline, ktorej zriaďovateľom je mestská časť, sa musela vysťahovať a našla si nové priestory v neďalekej strednej škole.

5. 10. 2018

Zvýšením podielu žiakov v súkromných školách v porovnaní so štátnymi može štát vyriešiť aj problém prezamestnanosti, pretože bude môcť štátne školy zlučovať a prebytočných učiteľov prepustiť, zamýšľa sa nad budúcnosťou školstva na svojom blogu Marek Mačuha.

24. 9. 2018

Súkromné Gymnázium Futurum nezostane v priestoroch mesta, do ktorých zveľadenia investovalo okolo 270 000 eur. Tie odkúpi Trnavský samosprávny kraj v prospech Športového gymnázia. Futurum v priestoroch zostane len do konca školského roka 2020.

5.9.2018

Súkromná ZUŠ pri Štúdiu baletu Dušana Nebylu, ktorá má 17-ročnú tradíciu, prvýkrát vo svojej histórii prijíma žiakov aj do hudobného odboru. Jej zriaďovateľom bol dlhoročný sólista baletu SND v Bratislave, baletný majster Dušan Nebyla.

Aktuality.sk: S.Repčíková o hodnotení externej maturity

„Samotná správa pripomína, že výsledky nemusia byť vierohodné v školách, kde maturoval nižší počet žiakov, keď uvádza, že hodnotenie úspešnosti školy s malým počtom žiakov nemožno považovať za relevantné. V súkromných školách bol pritom výrazne nižší počet maturantov, niekde dokonca iba jeden. Jeho výsledok je tak vyhodnotený ako úspešnosť celej školy,“

tvrdí Saskia Repčíková z ASŠŠZ pre Aktuality.sk na margo vyjadrenia  Národného ústavu certifikovaných meraní o významne nižšej úspešnosti študentov súkromných škôl v externej časti maturitnej skúšky, ktoré považuje za skreslené a zavádzajúce.

Linka na celý článok: REPČÍKOVÁ: Hodnotenie externej maturity v súkromných školách zavádza