Aktuálne zo života súkromných škôl a školských zariadení v médiách

20. január 2021

20. januára 2021

• Budúci týždeň sa pokračuje v rovnakom režime vzdelávania ako doteraz. Hraničným termínom je 1. február, kedy by mal začať fungovať covidový automat, nástup žiakov 2. stupňa ZŠ a SŠ bude podmienený negatívnym testom .

Zriaďovatelia – MŠ, ŠKD

Minister školstva Branislav Gröhling o aktuálnej situácii: „My sme minulý rok, aj na základe všetkých tých možných problémov, ktoré vznikali pri prvej vlne a teraz aj pri druhej vlne v rámci fungovania materských škôl a školských klubov detí, tak sme ešte minulý rok iniciovali stretnutie so samosprávami a so všetkými zriaďovateľmi, aby sme si povedali plusy a mínusy v rámci prerozdelenia jednotlivých kompetencíí a vyšlo z toho, že naozaj by sme mali ísť do debaty o tom, ako ministerstvo školstva preberie určitú časť kompetencií v rámci materských škôl a školských klubov detí a v priebehu nasledujúcich dvoch týždňov budeme mať ohľadom toho stretnutie so samosprávami aj s ministerstvom financií. Takže môže nastať aj taká situácia, že od budúceho roku od januára naozaj niektoré kompetencie v rámci materských škôl a školských klubov detí budú spadať pod ministerstvo školstva, čím by sme mali na to dosah a mohli by sme riešiť aj problémy, ktoré vznikali teraz.“

Materské školy

ZUŠ

• Minister školstva Branislav Gröhling na okraj finančnej podpory ZUŠ (rokovanie Vlády SR v novembri 2020) Táto podpora začne, tak ako som bol informovaný, fungovať od marca, takže za dva mesiace alebo za jeden mesiac podporíme opäť 6000 pracovných miest v základných umeleckých školách. Bude to viac ako 700 základných umeleckých škôl a tá suma sa bude hýbať niekde okolo 20 miliónov.“

MATERSKÉ ŠKOLY

Čo sa práve deje

B. Gröhling o dotáciách školským knižniciam, jedálňam a na digitalizáciu škôl

11. januára 2021

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR z vlastných rezerv vyčlenilo sumu 6 miliónov eur, ktoré budú určené pre školy. Polovica z vyčlenených peňazí pôjde na digitalizáciu a prioritne budú financie určené pre prvý stupeň základných škôl. Dva milióny eur smerujú do školských jedální, 400-tisíc eur poputuje na zakúpenie kníh a podporu školských knižníc. Finančnú injekciu v objeme 500-tisíc eur dostanú tiež materské školy, a to na zakúpenie didaktických pomôcok.

„Zmenili sme aj zákon ohľadom týchto investícií a o podporu môžu po prvýkrát požiadať aj štátne, súkromné a cirkevné školy. Som rád, že takto budeme zrovnoprávňovať žiadateľov aj do budúcna,“  B. Gröhling

Digitálne technológie pre 1. stupeň základných škôl

Financie budú rozdelené podľa počtu žiakov na prvom stupni bežnej školy a podľa počtu žiakov na celej základnej špeciálnej škole. Ak má škola do 49 žiakov dostane 500 eur, do 99 žiakov je to tisíc eur, ak má do tristo žiakov je to 2-tisíc eur, ak má nad tristo žiakov je to 4-tisíc eur. Financie môžu školy využiť na zakúpenie digitálnych technológií, webkamery, slúchadlá, notebooky, v prípade potreby nimi môžu pokryť aj iné náklady spojené s dištančným vzdelávaním.

Školské knižnice

Maximálna dotácia na jednu školu bude 800 eur, odhadom tak rezort školstva podporí ďalších 530 škôl.

Školské jedálne a kuchyne

Financie sú určené na jednoduché rozvojové projekty na konvektomaty, chladiarenske boxy, či na umývačky riadu. Maximálna suma na jedného žiadateľa bude 5-tisíc eur a takúto podporu by mohlo dostať až 420 škôl a školských jedální.

Financie na digitálne technológie dostanú školy automaticky, zvyšné tri investície budú zverejnené na webe ministerstva školstva a budú to jednoduché žiadosti, ktoré školy vyplnia.

(výňatok z článku na minedu.sk

MŠVVaŠ SR: Otázky a odpovede k povinnému predprimárnemu vzdelávaniu

11. januára 2021

Od 1. septembra 2021 je povinné predprimárne vzzdelávanie pre všetky deti, ktoré k 1. 9. 2021 dovŕšia 5. rok života. Ministerstvo pripravilo súhrnný materiál najčastejších otázok a odpovedí, ktorými usmerňuje rodičov, učiteľov, riaditeľov i zriaďovateľov materských škôl.

„(2) Povinné predprimárne vzdelávanie v materskej škole trvá jeden školský rok, ak odsek 3 neustanovuje inak. (3) Ak dieťa po dovŕšení šiesteho roka veku nedosiahlo školskú spôsobilosť, riaditeľ materskej školy rozhodne 19) o pokračovaní plnenia povinného predprimárneho vzdelávania v materskej škole na základe písomného súhlasu príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie, písomného súhlasu všeobecného lekára pre deti a dorast a s informovaným súhlasom zákonného zástupcu alebo zástupcu zariadenia. (4) Ak dieťa ani po pokračovaní plnenia povinného predprimárneho vzdelávania v materskej škole nedosiahlo školskú spôsobilosť, začne najneskôr 1. septembra, ktorý nasleduje po dni, v ktorom dieťa dovŕšilo siedmy rok veku, plniť povinnú školskú dochádzku v základnej škole.“ (§ 28a ods.2a3 zákona č. 245/2008 Z. z.)

11. január 2021

Očakávané:

T. Sedláček: Cieľom študentov je hádať sa so mnou

9. januára 2021

Zamyslenie populárneho českého ekonóma a vysokoškolského pedagóga nad spôsobom učenia, súčasnými trendami vo vzdelávaní a o celoživotnom vzdelávaní.

Myslím si, že to by mala byť rola vzdelávania všeobecne: vziať skutočne každého, kto má sebamenší záujem, a učiť tak zaujímavým spôsobom, že to i z blbého človeka urobí šikovného človeka.

Tomáš Sedláček

je český ekonóm a vysokoškolský pedagóg, kotrý mal už ako žiak a študent neikoľkoročné skúsenosti so vzdelávaním v zahraničí (Dánsko, Fínsko, USA).

Do Vašej pozornosti:

8. január 2021