Sloboda, zodpovednosť a spolupráca ako kľúčové faktory ďalšieho vývoja školstva na Slovensku je nosná téma Výročnej odbornej konferencie súkromných škôl a školských zariadení Slovenska, na ktorej sa 25. a 26. apríla 2018 zídu v Banskej Bystrici desiatky zriaďovateľov a riaditeľov súkromných škôl a školských zariadení Slovenska. Účastníci budú rozoberať aktuálne témy i výzvy, ktoré pred nimi stoja, ale aj zdieľať dobré výsledky, pozitívne skúsenosti a novinky v oblasti inovácií vo vzdelávaní.
“Súkromné školy, ale aj školy všeobecne, potrebujú viac slobody a dôvery, aby mohli vyjsť v ústrety vzdelávacím potrebám žiaka. Každé dieťa je individualitou. Aby sa mohli naplno rozvinúť jeho osobné predpoklady a talent, nestačí postupovať iba tradičnými metódami a podľa kurikula, ktoré je rovnaké pre všetkých. Budúcnosť bude vyžadovať oveľa tvorivejších, inovatívnejších ľudí s ochotou celý život sa učiť, oveľa viac, než doteraz. Škola, ak má prežiť, sa musí stať miestom, ktoré takéto osobnosti pripravuje. A na to je potrebná zmena podmienok, v akých doteraz funguje.” zdôraznila na okraj blížiacej sa konferencie Saskia Repčíková, prezidentka Asociácie súkromných škôl a školských zariadení Slovenska, organizácie, ktorá združuje zriaďovateľov a riaditeľov súkromných škôl a školských zariadení.
Na prednášky Saskie Repčíkovej, Xavera Gubáša, Markéty Pastorovej a Roberta Chovanculiaka nadviaže panelová diskusia, kde sa jej účastníci, medzi ktorými sú aj poslanci miestnej samosprávy i NR S, budú snažiť pomenovať výzvy, ktorým čelia súkromné školy a školské zariadenia, priblížiť dianie v oblasti zakladania, fungovania a podpory súkromných škôl a inovatívneho vzdelávania v susednej Českej republike, hovoriť o tom, ako a či vôbec súčasné zmeny v školskej legislatíve umožnia školám väčšiu slobodu a samostatnosť v rozhodovaní, financovaní a kurikulárnych zmenách. Dotknú sa problematiky kompetencií štátu a samospráv pri financovaní, postavenia zriaďovateľov a možnostiam, ktoré sa pre vzdelávanie otvoria pri realizácii reformných zámerov priamo v teréne.
Súčasťou konferencie okrem plenárneho rokovania a panelovej diskusie aj v úvode podujatia návšteva partnerských škôl v regióne, Podvečerná časť programu je zameraná na zdieľanie príkladov dobrej praxe a prezentácie skúseností zo zahraničia.
Druhý deň konferencie je zameraný na prácu členov v odborných sekciách, ktorej závery budú súčasťou Valného zhromaždenia
Asociácie.
Takmer celá časť dvojdňovej konferencie je otvorená aj partnerom a záujemcom o vzdelávanie – nečlenom Asociácie.
Asociácia pracovníkov súkromných škôl a školských zariadení Slovenska (ASŠŠZS) je nepolitická nezávislá nezisková organizácia, ktorá od svojho vzniku v roku 1994 chráni a obhajuje rovnoprávne postavenie súkromných škôl ako legitímnu súčasť vzdelávacej sústavy na Slovensku.

Pin It on Pinterest

Share This