Už len do zajtra môže verejnosť pripomienkovať návrh novely Školského zákona, voči ktorému už mesiac Asociácia súkromných škôl a školských zariadení Slovenska namieta a sformulovala zásadné pripomienky. V súčasnosti návrh novely kritizujú aj ďalšie organizácie, mimovládne organizácie venujúce sa školstvu. Pripomienky má aj Združenie miest a obcí Slovenska, k návrhu je zverejnená aj hromadná pripomienka, pod ktorú sa podpisujú rodičia a ktorá sa v značnej miere stotožňuje s naším návrhom zmien.
„V Asociácii súkromných škôl a školských zariadení sme sa rozhodli nečakať na legislatívne zmeny zhora, ale sami proaktívne navrhovať, ako by legislatíva, priateľská k deťom, rodičom, učiteľom, školám a školským zariadeniam, mala vyzerať. Začali sme už teraz, pripomienkovaním poslaneckej novely Zákona 245/2008, Z.z., ktorá upravuje rozhodovanie o osemročných gymnáziách a experimentálnom overovaní obsahu, foriem a metód vzdelávania,“ poznamenala Saskia Repčíková, prezidentka Asociácie súkromných škôl a školských zariadení Slovenska na okraj pripomienok, ktoré mesiac od zverejnenia prvého stanoviska k novele 4. mája 2018, zaregistrovala na slov-lex.sk.
Máme 8 zásadných pripomienok, kde o.i. upozorňujeme aj na ustanovenia v rozpore s Ústavou SR. V pripomienkovom konaní zároveň ponúkame nový návrh textu nektorých paragrafov novely, ktorý je postavený na princípoch slobody v iniciovaní návrhov na experimentálne overovanie, pomenovanej zodpovednosti jednotlivých aktérov, odbornosti zabezpečenej prostredníctvom odborných garantov i supervízie, poskytovanej aktérom zo strany Štátneho pedagogického ústavu, partnerského prístupu všetkých relevantných subjektov a transparentnosti rozhodovania Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky postupom podľa správneho poriadku vo všetkých fázach experimentálneho overovania. Súčasne návrh obsahuje prepojenie na problematiku autorských práv, ošetruje i súhlas zákonných zástupcov s účasťou detí na experimentálnom overovaní a zaväzuje Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky ku riešeniu konkrétnych krokov, potrebných pre uplatnenie výsledkov experimentálneho overovania v praxi (napr. zmena legislatívy, dopad na verejné financie, zaobstaranie licencií a pod.).
V časti osemročné gymnáziá navrhujeme zmeny tak, aby došlo k naplneniu cieľa, definovaného v dôvodovej správe t.j. aby aj v praxi skutočne došlo k určeniu počtu žiakov gymnázií s osemročným štúdiom jednotne, spravodlivo, riadne a včas na základe objektívne merateľných kritérií, aby sa zamedzilo neodôvodneným rozdielom v počtoch žiakov v rámci regiónov a aby v prvom rade bola v osemročných gymnáziách zabezpečená kvalita poskytovanej výchovy a vzdelávania“.
ASŠŠZ kritizuje návrh poslaneckej novely Zákona 245/2008 Z.z. (Školský zákon – NR SR tlač 965). Upozorňuje hlavne na výrazné obmedzenie experimentálneho overovania obsahu, foriem a metód vyučovania, ktorým sa do systému vzdelávania dostávali pedagogické inovácie alebo nové študijné či učebné odbory a pri 8-ročných gymnáziách na neobjektívne, nemerateľné, netransparentné a neporovnateľné kritériá určovania počtu 1. tried.