ASŠŠZ nie je spokojná s doterajším postupom prác na kurikulárnej reforme

ASŠŠZ uvítala naštartovanie kurikulárnej reformy storočia, po roku a pol prác je sklamaná

Asociácia súkromných škôl a školských zariadení, jediná organizácia takmer 30 rokov združujúca viac ako 200 zriaďovateľov a riaditeľov škôl a školských zariadení regionálneho školstva, s radosťou privítala dlho očakávanú zmenu v podobe prípravy nového kurikula na základných školách. Dôkazom toho je nielen účasť expertov ASŠŠZ či jednotlivých súkromných základných škôl v odborných komisiách, ale aj vlastné aktivity s cieľom podpory jednotlivých krokov Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR (MŠVVaŠ SR), ako aj Štátneho pedagogického ústavu (ŠPÚ), ktorý zastrešuje všetky aktivity, ku ktorým sme sa ako Slovenská republika zaviazali aj v Pláne obnovy a odolnosti SR (POO).

Po roku a pol prác, ktoré nepriniesli očakávaný výsledok a po snahe prispieť k zmenám vnútri systému, sme sa rozhodli požiadať prostredníctvom Zboru poradcov premiéra o pomoc. V liste adresovanom jeho predsedníčke E. Kohútikovej ASŠŠZ upozornila na ohrozenia, ktorých sa obáva:

Ako sa v liste Zboru poradcov predsedu vlády vyjadrila E. Ohraďanová, prezidentka ASŠŠZ, základné orgozenia sú: nezvládnutý manažment zmeny, nejasná vízia a nezadefinovaná úloha pre odborné skupiny, ktoré sa zaoberajú vzdelávacími oblasťami. Zároveň pomenovala aj niekolľko možných príčin týchto ohrození, preto žiada preveriť stav kurikulárnej reformy základného vzdelávania:

„Naše deti potrebujú zmeny vo vzdelávaní a už nesmú na ne dlhšie čakať. Oceňujeme, že sa kurikulárna reforma už začala, že sa zavádza ako viacročný proces s vopred definovanými míľnikmi a za aktívnej podpory stoviek odborníkov z praxe. I keď vnímame náročnosť dnešnej doby i únavu pedagogickej obce, túto situáciu musíme kvôli našim deťom zvládnuť.”

Eva Ohraďanová, prezidentka ASŠŠZ

Dôležité linky

Prečítajte si tiež

Zoskupenie 12+: #kurikulárna reforma hlavne pre deti

Zborník otázok a odpovedí z úvodnej verejnej diskusie s názvom Zmenu v školstve potrebujú hlavne deti, ktorá sa uskutočnila 30. júna 2021 na Bratislavskom hrade.