ASŠŠZ spolutvorcom listu 7 školských združení poslancom NR SR k prijatiu vládnej novely zákona č. 245/2008

Spoločná tlačová správa, 20. 3. 2023

„Vyjadrujeme naše znepokojenie, že oblasť inklúzie sa v aktuálnom verejnom diskurze stáva predmetom viac
politického ako odborného hodnotenia:

1. Nesúhlasíme, aby sa deti stali obeťami zápasu, ktorý v predvolebnom období sleduje skôr politické, ako výchovno-vzdelávacie ciele, pričom zasahuje najohrozenejšie skupiny detí a žiakov.
2. Nesúhlasíme s tvrdeniami o neodbornom či segregačnom spracovaní novely.
3. Vymedzujeme sa aj voči konaniu tých odborných elít, ktoré nevyužili všeobecne dostupné štandardné možnosti riadneho pripomienkového konania a formulujú svoje vecne nepresné výhrady len pár dní pred schvaľovacím procesom a v čase, kedy prípadné neschválenie zákona môže ohroziť čerpanie finančných prostriedkov z Plánu obnovy a odolnosti SR (POO) nevyhnutných na realizáciu systémových opatrení.”

uviedlo  27. marca 2023 v liste adresovanom všetkým poslancom Národnej rady SR 7 predstaviteľov profesijných organizácií pôsobiacich v oblasti školstva a vzdelávania, ktorých súčasťou je aj ASŠŠZ:

• Asociácia evanjelických škôl Slovenska
  • Asociácia riaditeľov štátnych gymnázií
  • Asociácia stredných odborných škôl Slovenska
  • Asociácia súkromných škôl a školských zariadení
  • Združenie katolíckych škôl Slovenska
  • Združenie základných škôl Slovenska
  • Zväz školských asociácií a združení SR

Títo predstavitelia kľúčových organizácií v školstveupozorňujú na to, že predkladaná novela prináša do aplikačnej praxe na školách mnohé významné a dlho očakávané zmeny v oblasti starostlivosti o deti a žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami a jej neprijatie je ohrozením, že sa oddiali prijímanie ďalších nevyhnutných opatrení:

“V mene všetkých škôl, ktoré naše organizácie zastupujú, Vás žiadame neotáľať s jej prijatím v navrhnutom znení. Ak sa tak nestane, premrháme aktuálnu šancu naštartovať zmeny, o ktorých nevyhnutnosti svedčia aktuálne mimoriadne naliehavé krízové skutočnosti s vážnym dopadom osobitne na duševné zdravie detí.
Ponúkame dlhoročné praktické skúsenosti našich expertov pri nastavovaní ďalších zmien s cieľom ďalšieho rozpracovania navrhnutých opatrení tak, aby viedli k najlepšiemu záujmu každého dieťaťa, čo v konečnom dôsledku bude politickou výhrou celej spoločnosti.”

Súčasťou listu je aj odborné stanovisko – odôvodnenie jednotlivých benefitov predkladanej novely školského zákona.