ASŠŠZ žiada opravu metodickej príručky pre poradne

Metodická príručka k zberu dát za neštátne poradenské zariadenia prichádza neskoro

ASŠŠZ starostlivo sleduje jednotlivé kroky transformácie poradenského systému s obavou, aby zo dňa na deň neprišlo o odbornú starostlivosť viac ako 45 000 detí, ktoré sú v súčasnosti ohrozené stratou svojho odborného zamestnanca. Preto aj koniec roka 2022 sa niesol v znamení intenzívnej komunikácie s MŠVVaŠ SR.

Dňa 30. novembra 2022 v zákonom stanovenom termíne MŠVVaŠ SR zverejnilo základné údaje k dodatočnému zberu dát, ktorý bol zadefinovaný v § 9o ods. 5) zákona č. 597/2003 Z. z. o financovaní základných škôl, stredných škôl a školských zariadení v znení
neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony. Zverejnené údaje kopírovali zmeny v zmenenej legislatívnej norme.

V súlade s týmito informáciami bola 30. decembra 2023 zverejnená Metodická príručka k zberu dát za neštátne poradenské zariadenia, ktorej niektoré ustanovenia a naviac informácie v sprievodnom maile išli, podľa úsudku ASŠŠZ nad rámec stanovený zákonom.

Po podrobnom preštudovaní nových informácií ASŠŠZ dňa 3. januára 2023 v liste MŠVVaŠ SR požiadalo o úpravu pravidiel, ktoré nemajú oporu v zákone a môžu spôsobiť likvidáciu niektorých poradenských centier a následne stratu poskytovanej odbornej starostlivosti deťom.

ASŠŠZ v liste žiada MŠVVaŠ SR o zrušenie a argumentačné východisko zastropovania počtu klientov na 1 odborného zamestnanca, ktoré sa zavádza výlučne v poradenských zariadeniach neštátnych zriaďovateľov:

“V súčasnosti ani v minulosti nie je tento limit daný žiadnemu inému školskému zariadeniu ani škole bez ohľadu na zriaďovateľa, čím zakladá
nerovnosť v rámci celého školského systému a rovnako aj medzi štátnymi a neštátnymi poradenskými zariadeniami.”

Namieta tiež neopodstatnenosť nápočtu len na základe “vydaného rozhodnutia o prijatí” k 2. januáru 2023 a to hneď z viacerých dôvodov, ktoré potvrdzujú nelogickosť tohto rozhodnutia, ktoré je nad rámec zákona:

• pretože sa zo systému financovania vylučujú všetci noví klienti prijatí počas celého roka 2023. Paradoxne sa vo financovaní v roku 2023 neakceptujú žiadni klienti prijatí v roku, pre ktorý sa údaje zbierajú.
  •  zároveň zmena automaticky vylučuje všetkých nových klientov, ktorých si so sebou “privedú” noví zamestnanci
    na základe zákonom stanovenej povinnosti, ktorá platí od 1. 1. 2023 a taktiež
  • neberie do úvahy doterajších klientov nových odborných zamestnancov, ktorí do poradenského zariadenia nastupujú od 1. 1. 2023 na základe novovzniknutej povinnosti
    minimálneho počtu odborných zamestnancov.

Na základe následnej komunikácie, ktorá sa uskutočnila po odoslaní listu, ASŠŠZ operatívne zvolala na 5. januára 2023 rozšírené 1. online zasadnutie Odbornej sekcie poradenských centier ASŠŠZ, na ktorom prisľúbili účasť:

RNDr. Slavomír Partila, štátny tajomník pre inklúziu, národnostné školstvo a celoživotné vzdelávanie MŠVVaŠ SR a
PhDr. Jana Merašická, riaditeľka odboru inkluzívneho vzdelávania MŠVVaŠ SR

Cieľom stretnutia je poskytnúť Vnielen členom, ale všetkým neštátnym zriaďovateľom poradenských centier informácie z prvej ruky a zozbierať podnety k nastavovaniu ďalších krokov vrátane zmeny komunikácie so zástupcami ministerstva.

Linka na registráciu: https://sukromneskoly.webex.com/weblink/register/r012989dfc5e0be5cedef0a995798a8fa