FINANCOVANIE Z DPFO: Zmena jednotkového koeficientu

Zmena jednotkového koeficientu a uzatváranie dodatkov k zmluvám s obcami

Ministerstvo financií SR zverejnilo novú prognózu – východiskové štatistické údaje a podiel obcí na výnose DPFO (dane z podielu fyzických osôb), na základe ktorých sa mení jednotkový koeficient, čo v konečnom dôsledku pozitívne ovplyvní aj súkromných zriaďovateľov, ktorých školy a školské zariadenia sú financované z podielových daní, teda materské školy, základné umelecké školy, jazykové školy a školské zariadenia.

Nový jednotkový koeficient má výšku 103,05 € (pôvodný bol vo výške 98,7 €)

Eva Ohraďanová, prezidentka ASŠŠZ:

„Na základe uvedeného odporúčame zriaďovateľom, aby kontaktovali obce a iniciovali podpis dodatkov ku zmluvám o financovaní s navýšením finančných prostriedkov pre rok 2022. Na výšku dotácií pre deti nad 15 rokov (financované prostredníctvom VÚC) táto zmena nemá dopad.

Predpokladám, že väčšina z Vás má zmenu výšky finančného príspevku v prípade zmeny jednotkového koeficientu zakomponovanú priamo v zmluve s obcou. Vtedy Vám vzniká zmluvný nárok na navýšenie finančných prostriedkov, teda obec musí reflektovať tieto zmeny.

Tým, ktorí túto klauzulu v zmluve nemajú, rovnako odporúčam iniciovať dodatok k zmluve v zmysle platnej legislatívy, avšak v tomto prípade obec nemá povinnosť ale možnosť navýšiť finančné prostriedky.“

ASŠŠZ: Orientačné prepočty financií pre jednotlivé školy a školské zariadenia podľa nového koeficientu

Poznámka: prepočty sme vypočítali zaokrúhlene na 103 €.

Dôležité linky

Prečítajte si tiež

Bedeker zriaďovateľa...

obsahuje informácie aj o tom, ako si by mala vyzerať kvalitná zmluva o financovaní neštátnej školy/školského zariadenia financovaného z DPFO.