“Na štvrtkovom (12. 3.) ústrednom krízovom štábe sa bude zvažovať aj nariadenie zatvoriť všetky školy a školské zariadenia na 14 dní. Pred rokovaním vlády o tom informoval predseda vlády Peter Pellegrini (Smer-SD) v súvislosti s opatreniami proti šíreniu nákazy novým koronavírusom,”

uviedol portál aktuality.sk v súvislosti s vývojom situácie, ktorú zapríčinilo šírenie sa koronavírusu na Slovensku.

Napätú situáciu v niektorých súkromných školách a školských zariadenia zo začiatku týždňa uvoľnilo odporúčanie žúp a samospráv, aby zriaďovatelia súkromných škôl a školských zariadení nasledovali ich  rozhodnutie o preventívnom zatvorení škôl a školských zariadení vo svojej pôsobnosti. Ich rozhodnutiu predchádzalo karanténne opatrenie postupne od piatka 6. 3. 2020 – zatvorenie niekoľkých stredných škôl na území Bratislavy a v okrese Malacky, kde bol potvrdený koronavírus.

Na situáciu pozitívneho nálezu občana s koronavírusom na Slovensku reagovalo aj MŠVVaŠ SR, ktoré v priebehu jedného týždňa vydalo 3 usmernenia, ktoré postupne sprísňujú aktivity v školách a školských zariadeniach v nadväznosti na usmernenia hlavného hygienika SR.

V súčasnosti sú viaceré aj súkromné školy na väčšine územia zatvorené na základe rozhodnutia zriaďovateľov a riaditeľov o udelení riaditeľského voľna, ktoré však nesmie byť dlhšie ako 5 dní. Preto všetci netrpezlivo očakávajú rozhodnutie ministerstva, ktoré by do ďalších dní malo usmerniť fungovanie v školách, kde nie sú vydané karanténne opatrenia.

Ďalší postup zriaďovateľov – uzatvorenie školy na nevyhnutný čas môže určiť ministerka školstva svojím rozhodnutím podľa § 3 ods. 8 vyhlášky Ministerstva školstva Slovenskej republiky č. 231/2009 Z. z. o podrobnostiach o organizácii školského roka na základných školách, na stredných školách, na základných umeleckých školách, na praktických školách, na odborných učilištiach a na jazykových školách.

Viacerí riaditelia sú nepokojní, pretože od 16.3. 2020 sa začínajú na niektorých školách talentové prijímacie skúšky, na ktoré takmer plynule od 17.-20. 3 2020 nadväzujú maturity, ktoré sú na všetkých stredných školách.

Dôležité odkazy

#koronavirus – dôležité usmernenia a informácie na jednom mieste