LEGISLATÍVA: VETO prezidentky zákonu o voľnočasových aktivitách

Neistota prijímateľov vzdelávacích poukazov pretrváva…

Prezidentka SR Zuzana Čaputová 10. júna 20232 vrátila Národnej rade SR na opätovné prerokovanie Zákon z 24. mája 2022 o financovaní voľného času dieťaťa a o zmene a doplnení niektorých zákonov.

Aký bude ďalší postup

V súčasnosti čakáme na to, ako rozhodne Národná rada SR (najbližšia schôdza sa začína 14. júna 2022). Na program schôdze je zaradený aj návrh poslanca NR SR Richarda VAŠEČKU na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 597/2003 Z. z. o financovaní základných škôl, stredných škôl a školských zariadení v znení neskorších predpisov (tlač 1058) – prvé čítanie, o ktorom sa bude hlasovať následne.

Ideálny scenár

Poslanci odsúhlasia zákon v podobe, ako ho vetovala prezidentka (bude platiť len časť o prídavkoch a časť o voľnočasových aktivitách môže byť predmetom novelizácie zákona – čím sa získa čas na dopracovanie (vrátane medzirezortného pripomienkového konania, na ktorom by sme sa zúčastnili).

SÚVISLOSTI

Navrhovaný zákon a s ním súvisiace novely ďalších zákonov podstatne menia financovanie voľného času detí, následne je v pláne zrušenie vzdelávacích poukazov v doterajšej podobe, čo významne ovplyvní financovanie aktivít v školách i školských zariadeniach.