„Ak o existenčnej záležitosti pre školu, teda o počte žiakov rozhoduje vaša priama konkurencia, tak je to predsa vážny konflikt záujmov. Dlhodobo na to upozorňujeme, ale doposiaľ sa nám nepodarilo nič zmôcť,“ povedala Mária Smreková, členka Správnej rady Asociácie pracovníkov súkromných škôl a školských zariadení Slovenska a bývalá riaditeľka prvého súkromného gymnázia na Slovenska v rozhovore pre Trend.

Vyjadrila sa tak v súvislosti so zverejnením najvyššieho počtu žiakov 1. ročníka osemročných gymnázi, o ktorých rozpise rozhodujú samosprávne kraje. „Všetky školy by mali byť zo zákona rovnoprávne, bez ohľadu na zriaďovateľa. Navyše, riaditeľ odboru školstva na okresnom úrade je viac politická ako odborná funkcia a o školstvo by sa mali starať odborníci a nie politici,“ namieta M. Smreková s tým, že asociácia zváži podanie na Ústavný súd.

Zdroj: Poznáme počty miest pre osemročné gymnáziá. Súkromným škrtli najviac, Trend 31. 10. 2019

Na titulnej fotografii: Mária Smreková v rozhovore s bývalým ministrom školstva Ladislavom Kováčom počas Slávnostnej konferencie pri príležitosti 25. výročia vzniku ASŠŠZS. Foto: Adam Kováč, AMKO Photography