MPK: Predbežná informácia k pripravovaným zmenám vyhlášky č. 527/2007 Z. z. o podrobnostiach o požiadavkách na zariadenia pre deti a mládež

Predbežná informácia o pripravovanom obsahu novelizácie vyhlášky

Účelom návrhu novely vyhlášky je aktualizácia znenia vyhlášky a jej zosúladenie s terminológiou súvisiacej platnej legislatívy. Novela vyhlášky bude platiť pre všetky zariadenia zaradené do siete škôl a školských zariadení aj mimo sieť a zabezpečí podmienky pre zdravý  motorický  vývoj detí, fyzické  aktivity detí a boj proti obezite.

Z dôvodu potreby zvýšenia kapacity predškolských zariadení sa navrhujú zmeny v rámci priestorového usporiadania zariadení. Zároveň sa z dôvodu očakávanej energetickej krízy  navrhuje dočasné zníženie teploty v interiéri predškolských zariadení.

Novelizácia citovanej vyhlášky umožní plniť cieľ EÚ Akčného plánu prevencie detskej obezity „zabezpečiť širokú dostupnosť zdravej voľby potravín pre deti“ prostredníctvom ponuky zdravých potravín, resp. nápojov, okrem iného, aj v rámci doplnkového školského stravovania. Osobitná pozornosť bola pri príprave novely vyhlášky venovaná problematike sortimentu doplnkového stravovania v rámci zariadení pre deti a mládež. Navrhovaná úprava sortimentu školských bufetov má ambície výraznou mierou prispieť k zlepšeniu stravovacích návykov našich detí s dôrazom na to, že investované úsilie sa vráti celej spoločnosti v podobe zdravšej populácie v budúcnosti.

Dátum začiatku MPK: 27.09.2022

Dátum konca MPK: 17.10.2022