N3: Žiadosť MŠVVaŠ SR o riešenie existenčného ohrozenia niektorých CVČ

Organizácie neštátneho škostva upozorňujú na dôsledky medzery v legislatíve

Zástupcovia organizácií neštátnych zriaďovateľov, škôl a školských zariadení (N3) žiadajú ministra školstva o pomoc

Zástupcovia organizácií neštátnych zriaďovateľov, škôl a školských zariadení (N3) – Eva Ohraďanová, prezidentka ASŠŠZ, Miroslav Čurlík, viceprezident Asociácie evanjelických škôl a Daniel Masarovič, prezident Združenia katolíckych škôl Slovenska požiadali listom ministra školstva o pomoc pri riešení vážnej situácie vo financovaní centier voľného času, ktorá vznikla ako následok novely zákona č. 596/2003 Z. z. po jeho novele zákonom č. 507/2021 Z. z.

Novela dostatočne nezohľadnila všetky možné situácie a CVČ dostala do reálneho existenčného ohrozenia. Takmer 2 500 obcí, na území ktorých nemá sídlo žiadne CVČ totiž nemá povinnosť financovať voľnočasové aktivity svojich občanov v CVČ mimo svojho územia, a to napriek tomu, že na tento účel financie od štátu dostali: 

“Prosím, využite všetky Vaše možnosti na udržanie voľnočasových aktivít detí minimálne v súčasnom rozsahu. Po dvoch náročných rokoch izolácie od rovesníkov spôsobených zatvorením škôl potrebujú zmysluplné využitie voľného času pod odborným vedením, ktoré MŠVVaŠ SR sieťou svojich CVČ garantuje. CVČ poskytujú výchovno-vzdelávaciu činnosť formou rozvoja záujmov detí a mládeže, vrátane záujmovej, rekreačnej a športovej činnosti a implementujú prioritné úlohy Stratégie SR pre mládež na roky 2014-2020.”

Nedostatočná účelová viazanosť spôsobuje, že sa financie k deťom vo veľkej miere nedostávajú, čo v ostatnom období potvrdila aj aplikačná prax. Obce sa pri rozhodovaní o poskytovaní finančných prostriedkov zriaďovateľom CVČ (nielen súkromným a cirkevným, ale aj verejným) odvolávajú na
stanovisko poskytnuté Ministrom školstva, vedy, výskumu a športu SR z 31. 05. 2022 č. j. 2022/12084:2-A1800: „Ak ide o dieťa centra voľného času vo veku od 5 do 15 rokov, ktoré má trvalý pobyt v inej obci ako v obci, v ktorej navštevuje príslušné centrum voľného času (bez ohľadu na zriaďovateľa) obec môže poskytnúť na toto dieťa zriaďovateľovi centra voľného času zriadeného na území inej obci finančné prostriedky, avšak nie je to jej povinnosťou.

“Vzniknutá situácia si podľa nášho názoru vyžaduje úpravu legislatívy, aby každá obec bola zaviazaná financovať voľnočasové aktivity detí s trvalým pobytom na svojom území v CVČ bez ohľadu na to, v ktorej obci ho navštevuje, pretože tieto financie jej štát poskytol. Sme si vedomí toho, že v tomto období nie je možné prijímať legislatívne zmeny, preto žiadame aspoň o spustenie procesu a prípravu
tejto zmeny.

V tomto okamihu, ešte pred začiatkom nového šk. roka, urgentne žiadame o:

  •  vydanie usmernenia pre CVČ k postupu prijímania detí do záujmových útvarov od septembra 2023 v prípade, ak má dieťa trvalý pobyt v obci, ktorá na toto dieťa odmieta posielať finančné prostriedky a v usmernení jednoznačne vysvetliť, či má zriaďovateľ v takom prípade možnosť:
  • vydať rozhodnutie o neprijatí dieťaťa do záujmového útvaru s odôvodnením, že obec, v ktorom má dieťa trvalý pobyt už v predchádzajúcom období odmietla poskytnúť finančný príspevok na pokrytie jeho záujmovej činnosti v CVČ;
  • požadovať od zákonných zástupcov pred schválením žiadosti o prijatie kompenzačný finančný príspevok za neposkytnutie dotácie zo strany obce, v ktorej má dieťa trvalý pobyt.”

Fakty o centrách voľného času

  • Štát spravodlivo prispieva priamo obciam na voľnočasové aktivity pre každé dieťa vo veku od 5 – 15 rokov s trvalým pobytom na jej území (pre deti nad 15 rokov financie poskytuje VÚC).
  • V roku 2022 navštevovalo 128 573 detí (20,1 % z celkového počtu 639 303 detí vo veku od 5 – 15 rokov) 431 CVČ v 263 obciach (9 % z celkového počtu 2 927 obcí).
  • Financie dostáva aj 2 489 obcí, kde CVČ nemá sídlo a súčasná legislatíva tieto obce nezaväzuje poslať tieto financie za deťmi, ktoré navštevujú CVČ v inej/susednej obci, pretože nie sú účelovo viazané a podliehajú rôznym vplyvom.
  •  Z Analýzy činnosti centier voľného času (CVTI SR) vyplýva, že už pred koronakrízou mali CVČ nedostatok financií: “Prezentované zistenia potvrdili, že niektoré centrá voľného času museli v roku 2019 obmedziť svoju činnosť, pričom predpokladáme, že tieto zmeny úzko súvisia najmä s ich nepriaznivou finančnou situáciou”.
  • Financovanie z podielových daní prostredníctvom originálnych kompetencií miest a obcí nie je dostatočne účelovo viazané (v ostatných rokoch naň mali dopad napr. koronakríza, vojna na Ukrajine, energetická kríza…).
  • CVČ riadené ďalšími predpismi mali ďalšie výdavky (povinné odmeňovanie v roku 2022, zvyšovanie platov v januári a septembri 2023) bez možnosti dohodovacích konaní a následného dofinancovania.
  • Usmernenie ministra školstva B. Gröhlinga z 31. 05. 2022 č. j. 2022/12084:2-A1800: „Ak ide o dieťa centra voľného času vo veku od 5 do 15 rokov, ktoré má trvalý pobyt v inej obci ako v obci, v ktorej navštevuje príslušné centrum voľného času (bez ohľadu na zriaďovateľa) obec
    môže poskytnúť na toto dieťa zriaďovateľovi centra voľného času zriadeného na území inej obci finančné prostriedky, avšak nie je to jej povinnosťou.“ ktorým sa začínajú riadiť obce pri žiadosti o poskytnutie dotácií zriaďovateľov CVČ.

Pin It on Pinterest

Share This