Pomáhame poradniam: Stanovisko MŠVVaŠ SR - poradne o financie neprídu

Do 25. septembra 2022 sú zriaďovatelia neštátnych CŠPP a CPPPaP povinní predložiť obci údaje k financovaniu

ASŠŠZ, ktorá združuje hlavne zriaďovateľov aj súkromných centier špeciálnopedagogického poradenstva (CŠPP) a centier pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie (CPPPaP), dlhodobo upozorňuje MŠVVaŠ SR na problémy, ktoré sprevádzajú transformáciu poradenského systému. Vpodstate 3 pracovné dni pred splnením si zákonnej povinnosti, neštátni zriaďovatelia poradenských centier uchopili iniciatívu do vlastných rúk a doniesli obciam vlastné oznámenia o počtoch detí, aby v roku 2023 ich zariadenia nezostali bez financií.

Asociácia súkromných škôl a školských zariadení, ktorá združuje takmer všetkých zriaďovateľov súkromných CŠPP a CPPPaP, paralelne s usmernením svojich členov iniciovala aj komunikáciu so zástupcami MŠVVaŠ SR. Na druhej strane aj MŠVVaŠ SR paralelne vyvinulo iniciatívu fotnou telefonickej komunikácie, aby sme spoločne vzniknutú situáciu vyriešili tak, aby sme upokojili zriaďovateľov i riaditeľov poradenských centier a prostredníctvom nich aj zástupcov obcí, v ktorých majú zriaďovatelia sídlo.

Z odpovede Jany Sládečkovej, generálnej riaditeľky Sekcie financovania regionálneho školstva MŠVVaŠ SR, ktorú ASŠŠZ dostala takmer obratom, je zrejmé, že na ministerstve sa vzniknutou situáciou dôkladne zaoberajú, len zrejme sa táto správa nedostala až do obcí.

Z listu MŠVVaŠ SR – očakávané kroky

“…z dôvodu potreby zabezpečiť údaje pre nové neštátne poradenské zariadenia od 1. januára 2023 sa v zbere údajov podľa stavu k 15. septembru 2022 vo výkaze škol (MŠVVŠ SR) V40-01 nezadávajú údaje o počte detí neštátnych poradenských zariadení, ale zber údajov ministerstvo školstva zabezpečí osobitným spôsobom prostredníctvom elektronického formulára, ktorý sprístupní  od 28. septembra 2022 na svojom webovom sídle a link na tento formulár oznámi  jednotlivým neštátnym poradenským zariadeniam dňa 27. septembra 2022. Oznámený bude zároveň link na online stretnutie, na ktorom bude vysvetlená metodika k tomuto zberu.”

Ministerstvo v liste uvádza konkrétnu postupnosť ďalších krokov tak, aby neštátne poradne, ktoré budú od 1.januára 2023 fungovať v novom legislatívnom rámci, nezostali bez financií na mzdy a prevádzku. Zároveň uvádza aj postupnosť kk Jany Sládečkovej, generálnej riaditeľky Sekcie financovania regionálneho školstva MŠVVaŠ SR, ktorú ASŠŠZ dostala takmer obratom, je zrejmé, že na ministerstve sa vzniknutou situáciou dôkladne zaoberajú, len zrejme sa táto správa nedostala až do obcí.

Z listu MŠVVaŠ SR – pripravované legislatívne zmeny súvisiace s novým stanovením koeficientov

Ministerstvo školstva v súvislosti s transformáciou neštátnych poradenských zariadení od 1. januára 2023 pripravuje novelu nariadenia vlády č. 668/2004 Z. z. o rozdeľovaní výnosu dane z príjmov územnej samospráve, v ktorej budú v Prílohe č. 3 aktualizované názvy poradenských zariadení spolu s koeficientami.

Pri návrhu výšky koeficientov vychádzame z údajov, ktoré sme získali na základe zozbieraných predbežných dát od neštátnych poradenských zariadení prostredníctvom príslušných RÚŠS v auguste 2022. Koeficienty sa snažíme nastaviť tak, aby boli pokryté osobné náklady odborných zamestnancov neštátnych poradenských zariadení a zároveň, aby nebola prekročená globálna suma finančných prostriedkov z DPFO poskytovaná týmto zariadeniam.

Veríme, že list MŠVVaŠ SR  dáva zriaďovateľom neštátnych zariadení výchovného poradenstva a prevencie dostatočnú záruku zabezpečenia kontinuity vo financovaní ich zariadení. E. Ohraďanová, prezidentka ASŠŠZ sa s J. Sládečkovou zároveň dohodla na tom, že aj ASŠŠZ bude nápomocná pri ďalších krokoch a aj po vlastnej línii prepošle zriaďovateľom informácie o pripravovanom stretnutí so zriaďovateľmi, ktorého cieľom je informovať o dalšom postupe a spôsobe nového zberu údajov.

Dôležité linky

Ak zriaďovateľom pri predkladaní oznámení budú pracovníci obce tvrdiť, že ich poradne už financovať nebudú, odporúčame im oboznámiť ich s listom MŠVVaŠ SR, ktorý prikladáme v plnom znení.

Prečítajte si tiež

Bedeker zriaďovateľa...

obsahuje informácie aj o tom, ako si by mala vyzerať kvalitná zmluva o financovaní neštátnej školy/školského zariadenia financovaného z DPFO.