Na prvej schôdzi Národnej rady SR, ktorá sa začala 31. januára 2017, sa prerokovával aj tzv. jasličkový zákon – novela zákona o sociálnych služnách, ktorá zavádza pravidlá pre zariadenia starostlivosti o deti do troch rokov. Podľa návrhu budú jasle môcť navštevovať len deti pracujúcich alebo študujúcich rodičov a nie rodičov na meterskej dovolenke alebo nezamestnaných. Kancelária prezidenta republiky upozorňuje, že tento prístup je diskriminačný, Aliancia súkromných škôlok a jaslí na internete zverejnila proti novele občiansku petíciu, ktorú podpísalo takmer tritisíc ľudí. Na príprave zákona sa Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR neppodieľalo. Za zákon hlasovalo 80 poslancov, 50 bolo proti. Schválená novela zákona o sociálnych službách zavádza povinnosť registrácie súkromných jaslí, podiel zamestnancov s odborným vzdelaním, bezbariérovosť, a budú určené len deťom do dovŕšenia 3. roku života.

Denník N: Jasliam sprísnili podmienky, poslanci odmietli prezidentove výhrady (Denisa Čimová)

Erika Jurinová pripomenula, že ministerstvo práce zvolilo najhorší možný spôsob, keď vsunulo legislatívnu úpravu, ktorá s týka detí do troch rokov do zákona o sociálnych službách. Novela navyše nerieši otázku vzdelávania, ako keby u najmenších detí neexistovala.

Anna Verešová povedala, že zákon o sociálnych službách, ktorý upravil aj otázku fungovania súkromných jaslí, je už natoľko zhumpľovaný, že bude podľa nej nevykonateľný.

Nezaradená poslankyňa Simona Petrík spomenula, že úmysel ministerstva zvýšiť kvalitu zariadení pre najmenšie deti a lepšie zosúladiť pracovný a rodinný život bol dobrý. No dodala, že spôsob, akým to urobilo je nešťastný a skôr sťaží situáciu rodinám a horší dostupnosť jaslí.

Podľa Jany Cigánikovej (SaS) novela diskriminuje veľa rodičov. Tvrdí tiež, že zároveň kriminalizuje súkromníkov, ktorí sa na rozdiel od štátu, celé roky starali o najmenšie deti.

Pin It on Pinterest

Share This