Prezidentka ASŠŠZ: Vzdelávajme slobodne, zodpovedne a s odvahou

Príhovor k začiatku školského roka 2023/2024

Milé kolegyne a kolegovia,

vstupujeme do nového školského roka, ktorý ovplyvnia nielen voľby do národnej rady, nového prezidenta i europoslancov, ale aj rozbehnuté reformy v školskom systéme.

Aj v tomto roku budeme stáť pri Vás a budeme presadzovať slobodu výberu vzdelávacej cesty pre žiakov, slobodu pre pedagógov, ktorí budú nositeľmi zmien i slobodu pre zriaďovateľov. Pretože práve tí sú v ostatnom období skúšaní permanentnou krízovou situáciou s dôsledkami financovania školstva.

Sloboda je úzko prepojená s našou zodpovednosťou voči deťom a ich prípravou na cestu za životnými snami. Spojená s dôverou, že ich v bezpečnom prostredí kvalitne pripravíme na život, a že urobíme všetko pre to, aby sme im poskytli vzdelávanie hodné 21. storočia.

Tretie kľúčové slovo spájajúce súkromné školy i školské zariadenia v tomto školskom roku je odvaha. Odvaha pustiť sa do reformných zmien, vydať sa na nové neprebádané cesty a často aj prekročiť svoju zónu komfortu, aby sme sa priblížili deťom 21. storočia.

Želám našim deťom, ich rodičom a nám všetkým, aby nás celým školským rokom 2023/2024 sprevádzala sloboda, odvaha a zodpovednosť. Aby sme v júni mohli spoločne vysloviť, že to bola rýchla, bláznivá jazda plná neočakávaných situácií, ktoré sme zvládli, plná prekvapení, nervov i napätia, ale, že výsledok určite stojí za to.

Eva Ohraďanová, prezidentka ASŠŠZ