RNDr. Mária SMREKOVÁ

RNDr. Mária SMREKOVÁ

RNDr. Mária SMREKOVÁ

Mária Smreková je dlhoročná pedagogička a významná osobnosť v slovenskom školstve, známa svojím prínosom k inováciám vo vzdelávaní. Keď po skončení Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave vykročila na cestu práce v školstve, stala sa jej životom a nikdy z nej nezišla.

Začiatky

Od začiatku svojej kariéry mala svoju predstavu o tom, ako treba vzdelávať a vychovávať mladú generáciu, aby bola pripravená do života, prijímala výzvy a hľadala tvorivé riešenia. Jej vízie sa jej podarilo realizovať, keď v roku 1991 spolu so svojimi kolegyňami Annou Cifrovou a Danou Jančinovou a kolegom Františkom Tóthom z gymnázia L. Sáru otvorili brány 1.súkromného gymnázia v Bratislave. Spolu aktívne pracovali na predstave, že dobrá škola je škola založená na dobrých vzťahoch medzi všetkými zúčastnenými a iba spoločným úsilím kolegov, ale aj študentov, môžu pripraviť žiakov na reálny život. Od založenia školy bola v nej najprv 15 rokov zástupkyňou riaditeľa a ďalších 12 rokov riaditeľkou. Počas jej riaditeľského funkčného obdobia zriaďovatelia založili aj Súkromnú základnú školu pre žiakov so všeobecným intelektovým nadaním. Získané skúsenosti ochotne poskytovala pedagogickej obci a podporovala aj ďalších zriaďovateľov, ktorí sa rozhodli ísť cestou založenia vlastnej školy s predstavou realizovať svoje vlastne nápady a myšlienky. 

Aktivity v organizáciách pre lepšie školstvo

Je spoluzakladateľkou Asociácie súkromných škôl a školských zariadení, členka jej správnej rady a dlhé roky aj viceprezidentka. Okrem toho je aj členka Krajskej rady pre odborné vzdelávanie a prípravu a členka Rady partnerstva Bratislavského samosprávneho kraja. Nové myšlienky v školstve presadzuje vo viacerých komisiách a spolupracuje s mnohými odborníkmi z pedagogických inštitúcií a vysokých škôl. Je známa ako líderka inovatívnych prístupov vo vzdelávaní a podporovateľka modernizácie školstva na Slovensku. Aktívne sa podieľa na budovaní a rozvíjaní komunitných a vzdelávacích projektov. Je iniciátorkou viacerých projektov, ktoré zahŕňajú medzipredmetové tímové vyučovanie a prepájanie prírodovedných predmetov, čo výrazne obohacuje vzdelávací proces. Svojich žiakov považuje za dôležitú inšpiráciu, pričom kladie dôraz na autonómiu a priamu interakciu v triede, ktorú vníma ako centrum skutočného vzdelávacieho procesu.

Kurikulárna reforma  – kľúčová téma ostatného obdobia

V posledných 4 rokoch sa Mária Smreková mimoriadne aktívne a intenzívne venuje kurikulárnej reforme v základných školách aj ako členka hlavnej koordinačnej skupiny. Na konci svojho snaženia na akomkoľvek poste vždy vidí žiakov a študentov, pre ktorých poznanie sveta v nových podmienkach je kľúčové pre ich budúcnosť. Preto svojim optimizmom a energiou môže ísť príkladom všetkým, ktorí sa zapájajú do zlepšenia podmienok žiakov aj učiteľov v školstve. Svojou prácou ovplyvnila nielen učiteľov, ale aj generácie žiakov, ktorým pomohla rozvíjať kritické myslenie a prepojenie teórie s praxou.

Za mimoriadne úspechy a dlhoročné zásluhy v oblasti školstva, výchovy a vzdelávania jej v roku 2015 minister školstva Juraj Draxler udelil Veľkú medailu Sv. Gorazda a v roku 2016 si z rúk prezidenta Andreja Kisku prevzala štátne vyznamenanie – Medailu prezidenta Slovenskej republiky.

Ing. Ondrej MOKOS

Ing. Ondrej MOKOS

Ing. Ondrej MOKOS

Ondrej Mokos sa svoj celý, viac ako 55-ročný, profesný život venoval pedagogickej činnosti a pokračuje v nej aj v súčasnosti.

Začiatky

Narodil v Toplite v Sedmohradsku. Vysokoškolský diplom v odbore Učiteľstvo odborných ekonomických predmetov získal na Vysokej škole ekonomickej v Bratislave. Neuveriteľných 55 rokov už sa venuje pedagogickej činnosti, a to: najprv ako majster odborného výcviku, neskôr ako hlavný majster odborného výcviku, zástupca riaditeľa pre mimoškolskú výchovu a riaditeľ stredného odborného učilišťa papierenského. Veľmi dôsledne sa venoval výchove, vzdelávaniu, ako aj mimoškolskej práci učňovskej mládeži najmä v športovej činnosti (ako futbalista, neskôr tréner a pracovník Telovýchovnej jednoty).

Vznik súkromnej obchodnej akadémie

V roku 1992 založil Súkromnú obchodnú akadémiu v Štúrove, ktorú ako riaditeľ viedol až do roku 2013. Odvtedy až dodnes je majiteľom Súkromnej spojenej školy na zaslúženom, ale aktívnom dôchodku. Ako zriaďovateľ a riaditeľ Súkromnej obchodnej akadémie v Štúrove položil základy ekonomického vzdelávania v regióne, čím vytvoril širšie možnosti štúdia pre žiakov základných škôl. Zriadil pomaturitné kvalifikačné štúdium pre absolventov stredných škôl a pre občanov mesta vytvoril rekvalifikačné kurzy z účtovníctva a práce s počítačom. Zaviedol tiež učebné odbory pracovník v gastronómii a kaderník, čím vytvoril priestor pre ďalšie vzdelávanie mladých ľudí v regióne.Zaslúžil sa o otvorenie bilingválneho /slovensko-anglického/ štúdia na Súkromnej obchodnej akadémii a vďaka jeho aktívnej práci pôsobí v regióne už takmer 20 rokov česká, súkromná Vysoká škola logistiky z Přerova.

Aktívna rola v občianskej spoločnosti

Ing. Ondrej MOKOS sa aktívne podieľa na spoločenskom živote mesta. Bol poslancom mestského zastupiteľstva, člen mestskej rady a finančnej komisie.
Bol členom Správnej rady Asociácie súkromných škôl a školských zariadení Slovenska, Krajskej rady pre odborné vzdelávanie a prípravu v Nitrianskom kraji,
predsedníctva Živnostenského zväzu pre Južný región a aj Telovýchovnej jednoty.

V roku 2005 lektoroval učebnicu Marketingu pre stredné školy a k aktívnej tvorbe učebníc vedie aj svojich učiteľov. Výsledkom toho sú učebnice Hospodárskej geografie či ekonomiky pre 1. – 4. ročník stredných škôl. V súčasnosti sa naďalej aktívne venuje dianiu v školstve, motivuje, radí a usmerňuje mladšiu generáciu tým správnym smerom.

Za tvorivú pedagogickú a riadiacu prácu, za celoživotné dielo – pri príležitosti životného jubilea 70. rokov mu bola udelená v roku 2013 Veľká medaila Svätého Gorazda.

Pin It on Pinterest