Je absolútne neprípustné, aby v akomkoľvek zariadení starostlivosti o deti zabezpečovali prevádzku osoby pod vplyvom alkoholu, či osoby, ktoré dokážu dokonca deťom ublížiť. Ak sme dnes konfrontovaní s touto skutočnosťou, je dôležité stav nielen odsúdiť, ale posúdiť problém v širších súvislostiach a prijať komplexné preventívne legislatívne opatrenia.

Na Slovensku je v tomto školskom roku 127 súkromných materských škôl, zaradených do siete škôl a školských zariadení SR, ktorú riadi a kontroluje Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR. Môžu používať názov „súkromná materská škola“ a ich legislatíva je nastavená tak prísne, že upravuje ešte aj aj počet a vzdialenosť detských záchodíkov a počet metrov štvorcových pieskoviska na dieťa.

Na druhej strane na Slovensku môžu zabezpečovať starostlivosť o deti aj iné súkromné prevádzky, ktoré nie sú nikde registrované a nepodliehajú žiadnej kontrole kvality starostlivosti. Na ich zriadenie a prevádzkovanie nie je potrebné predložiť nijaký doklad o odbornosti a môže si ich na základe voľnej živnosti  zriadiť akákoľvek osoba. V tejto skupine neregistrovaných zariadení starostlivosti o deti môžu byť aj vysoko kvalitné zariadenia, ktoré spĺňajú všetky predpoklady, ale márne sa usilujú o zaradenie do siete, ale tiež také, ktorých kvalita je veľmi nízka. Práve medializované prípady takýchto prevádzok sú mementom, aby sme predišli aj vážnejším rizikám, ktoré v súčasnosti takto nastavený systém umožňuje.

Na porovnanie, Veľká Británia vznik súkromných centier starostlivosti o deti podporuje, ale prísne kontroluje. Tzv. Childminderom – opatrovateľom detí sa nemôže stať diskvalifikovaná osoba, ktorá má zakázané pracovať s deťmi, ktorá neprešla registráciou, alebo má registráciu zamietnutú, alebo dokonca ktorá žije v spoločnej domácnosti s niekým, kto je pre prácu s deťmi diskvalifikovaný. Vládna kancelária OFSTED týchto prevádzkovateľov nielen registruje, ale aj pravidelne prísne kontroluje, a to vrátane neohlásených kontrol. Zároveň však childminderov, starajúcich sa o deti, pravidelne školí, poskytuje im poradenstvo a zverejňuje výsledky kontrol.

Asociácia súkromných škôl a školských zariadení už dlho upozorňuje, že treba zmeniť legislatívu zriaďovania opatrovateľských a vzdelávacích centier pre deti. Na jednej strane zmäkčiť prehnané prevádzkové a priestorové predpisy, ale na druhej strane sprísniť kritériá na zriaďovateľov a pracovníkov zariadení pre deti; takéto zariadenia evidovať, ich zamestnancov pravidelne kontrolovať a poskytovať im školenia, podporu a pomoc. Asociácia sa podieľa aj na kurzoch pre záujemcov o zriadenia škôlky alebo jaslí, aby pred rozhodnutím dostali všetky potrebné informácie a dobre zvážili, čo všetko ich čaká a aké budú mať povinnosti.

V súčasnosti môžeme len apelovať na rodičov, ktorí zverujú svoje dieťa do starostlivosti akéhokoľvek súkromného zariadenia, aby si overili, na akej úrovni je prevádzka a akú kvalifikáciu a schopnosti majú osoby, ktoré sa starajú o deti. Musia zbystriť pozornosť vždy, ak zariadenie nevie alebo nechce poskytnúť tieto informácie, nie je možná prehliadka všetkých priestorov, alebo v zariadení preukázateľne pracujú ľudia bez primeraných schopností.

Za zariadenia mimo našej organizácie však nezodpovedáme a nijako nemôžeme ovplyvniť ich prevádzku.

Ponúkame však politikom a tvorcom legislatívy naše odborné skúsenosti a pomoc s nastavením pravidiel tak, aby sa o deti mohol starať iba človek, ktorý im poskytne kvalitnú starostlivosť.

Saskia Repčíková, Asociácia súkromných škôl a školských zariadení SR