Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky v nadväznosti na komplexnú problematiku začiatku školského roka na území Slovenskej republiky ako aj zhoršenia epidemiologickej situácie vo výskyte ochorenia COVID-19 na území okolitých štátov vydal dňa 28. 8. 2020 opatrenie, ktorého obsah je uvedený v záväznej časti tohto opatrenia. Zmeny sa dotýkajú nosenia rúšok v školách a školských zariadeniach. V nariadení zrušil doterajšie výnimky a zaviedol nové.

Nariadenie uverejňujeme v plnom znení a nájdete ho aj na adrese http://www.uvzsr.sk/docs/info/covid19/zmena_opatrenia_ruska_01_09.pdf alebo tu: https://sukromneskoly.sk/wp-content/uploads/2020/08/zmena_opatrenia_ruska_01_09.pdf

Doplnené 29. 8. 2020:

Opatrenie bude platiť 2 týždne, to znamená: od 2. septembra 2020 od 06:00 do 14. septembra 2020 18:00.

Výnimky z nosenia rúšok po novom pribudnú u:

• žiakov prvého stupňa základnej školy v interiéri školy v rámci výchovno-vzdelávacieho procesu (ak tieto deti budú rúško na tvári akceptovať, jeho nosenie jednoznačne odporúčame)

• žiakov so stredným a ťažkým mentálnym alebo sluchovým postihnutím

Vypúšťajú sa nasledovné výnimky z nosenia rúšok:

• pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov (napr. asistent učiteľa alebo špeciálny pedagóg) v rámci výchovno-vzdelávacieho procesu,

• žiakov základnej a strednej školy v interiéri školy v rámci výchovno-vzdelávacieho procesu,

• osôb s chronickými ochoreniami dýchacích ciest s dychovou nedostatočnosťou a osôb s kožnými ochoreniami tváre, u ktorých by nosenie rúška mohlo viesť k zhoršeniu stavu (K vypusteniu výnimky sa pristúpilo z dôvodu, že mnohí výnimku zneužívali. Táto výnimka bola kedysi stanovená aj s ohľadom na horúce dni počas letných mesiacov, ktoré už v septembri nebývajú tak časté. Rovnako treba brať ohľad na to, že sa blíži obdobie zvýšeného výskytu respiračných infektov a rúška spolu s umývaním rúk a dodržiavaním sociálneho odstupu predstavujú jednoduchú a veľmi účinnú prevenciu šírenia respiračných ochorení, vrátane COVID-19. Preto by sme radi povzbudili osoby, ktorých sa doteraz výnimka týkala, aby na toto opatrenie nazerali ako na krok, ktorý má aj ich chrániť počas času nevyhnutného pre pobyt v priestoroch, kde je nosenie rúška povinné a nevnímali túto povinnosť ako záťaž.)

Podľa upresnenia ÚVZ SR, v opatrení teda zostávajú v platnosti tieto výnimky v nosení rúšok (vo vzťahu k deťom a školám):

• deti do 3 rokov veku,

• osoby so závažnými poruchami autistického spektra,

• žiaci pri konaní prijímacích skúšok, komisionálnych skúšok, jazykových skúšok, skúšok odbornej spôsobilosti na výkon povolania a pri ukončovaní výchovy a vzdelávania,
  • poslucháči pri konaní štátnych jazykových skúšok,

• deti v interiéri materskej školy a jaslí,

• osoby pri výkone športu,

• fotografované osoby na čas nevyhnutný pre výkon procesu fotografovania,

• deti pristupujúcich k prvému svätému prijímaniu,
  • účinkujúci pri nakrúcaní audiovizuálneho diela alebo výrobe programu a výkonných umelcov pri podávaní umeleckého výkonu,

• osoby vo wellness a umelých kúpalísk,

• účastníci zotavovacích podujatí pre deti a mládež, vrátane personálu, pri všetkých aktivitách v rámci lokality, vyhradenej na konanie daného zotavovacieho podujatia, ako aj pri pobyte vo voľnej prírode,

• zamestnanci vykonávajúci prácu v spoločnom pracovnom priestore, ak sú od seba, alebo od iných osôb vzdialení minimálne 2 metre, alebo zamestnanec, ktorý sa nachádza na pracovisku sám.

Spracované z: ÚVZ SR: Prehľad opatrení platných od septembra 2020