ASŠŠZ: Stanovisko k vízii kurikulárnej reformy a stratégii jej aplikácie

ASŠŠZ považuje kurikulárnu reformu za nevyhnutný medzník pri nastavovaní zmien

ASŠŠZ považuje kurikulárnu reformu za nevyhnutný medzník pri nastavovaní zmien v oblasti školstva, ktoré budú reagovať na výzvy 21. storočia. Preto nielen pozorne sledujeme jej jednotlivé kroky, ale naši členovia, zriaďovatelia a riaditelia súkromných škôl sa v rámci svojich možností zapájajú aj do nastavovania a postupnej implementácie zmien.

Dňa 29. decembra poslala ASŠŠZ list MŠVVaŠ SR, v ktorom definuje svoje stanovisko k sformulovanej vízii kurikulárnej reformy:

ASŠŠZ v liste ďalej uvádza, že:

“Vedomosti sami o sebe sú nedostatočné pre hlboké učenie. Je nevyhnutné trénovať a pestovať zručnosti ako spoluprácu, kreativitu, komunikáciu, kritické myslenie, ktorého podmienkou je používanie základných myšlienkových operácií.

Nové kurikulum musí vychádzať práve z kompetencií teda z vedomostí, zručností, ale aj zo zvnútornených hodnôt a z nich vyplývajúcich postojov.

Toto všetko nám materiál Vízia kurikulárnej reformy a stratégia jej implementácie spĺňa, a preto očakávame, že bude prijatá aj ministerstvom školstva ako záväzná a všetky ostatné materiály súvisiace s reformou budú na ňu naviazané.”