B. Gröhling o dotáciách školským knižniciam, jedálňam a na digitalizáciu škôl

Written by ASŠŠZ

11. januára 2021

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR z vlastných rezerv vyčlenilo sumu 6 miliónov eur, ktoré budú určené pre školy. Polovica z vyčlenených peňazí pôjde na digitalizáciu a prioritne budú financie určené pre prvý stupeň základných škôl. Dva milióny eur smerujú do školských jedální, 400-tisíc eur poputuje na zakúpenie kníh a podporu školských knižníc. Finančnú injekciu v objeme 500-tisíc eur dostanú tiež materské školy, a to na zakúpenie didaktických pomôcok.

„Zmenili sme aj zákon ohľadom týchto investícií a o podporu môžu po prvýkrát požiadať aj štátne, súkromné a cirkevné školy. Som rád, že takto budeme zrovnoprávňovať žiadateľov aj do budúcna,“  B. Gröhling

Digitálne technológie pre 1. stupeň základných škôl

Financie budú rozdelené podľa počtu žiakov na prvom stupni bežnej školy a podľa počtu žiakov na celej základnej špeciálnej škole. Ak má škola do 49 žiakov dostane 500 eur, do 99 žiakov je to tisíc eur, ak má do tristo žiakov je to 2-tisíc eur, ak má nad tristo žiakov je to 4-tisíc eur. Financie môžu školy využiť na zakúpenie digitálnych technológií, webkamery, slúchadlá, notebooky, v prípade potreby nimi môžu pokryť aj iné náklady spojené s dištančným vzdelávaním.

Školské knižnice

Maximálna dotácia na jednu školu bude 800 eur, odhadom tak rezort školstva podporí ďalších 530 škôl.

Školské jedálne a kuchyne

Financie sú určené na jednoduché rozvojové projekty na konvektomaty, chladiarenske boxy, či na umývačky riadu. Maximálna suma na jedného žiadateľa bude 5-tisíc eur a takúto podporu by mohlo dostať až 420 škôl a školských jedální.

Financie na digitálne technológie dostanú školy automaticky, zvyšné tri investície budú zverejnené na webe ministerstva školstva a budú to jednoduché žiadosti, ktoré školy vyplnia.

(výňatok z článku na minedu.sk

FINANCOVANIE Z DFPO: Zmena jednotkového koeficientu

MF SR zverejnilo novú prognózu – východiskové štatistické údaje a podiel obcí na výnose DPFO, na základe ktorých sa mení jednotkový koeficient, čo v konečnom dôsledku pozitívne ovplyvní aj súkromných zriaďovateľov, ktorých školy a školské zariadenia sú financované z podielových daní, teda materské školy, základné umelecké školy, jazykové školy a školské zariadenia.

Pripomienky ASŠŠZ k nastaveniu financovania transformovaných školských zariadení výchovného poradenstva a prevencie

ASŠŠZ v MPK pripomienkovala Návrh zákona č. 597/2003 Z.z. o financovaní…, ktorého predmetom je nastavenie financovania a zberu údajov a doplnenie možnosti prideľovania finančných prostriedkov z kapitoly MŠVVaŠ SR pre školy a školské zariadenia, ktorých zriaďovateľom je regionálny úrad školskej správy, aj na nehnuteľnosti a dofinancovanie výdavkov financovaných z iných zdrojov ako je štátny rozpočet.

Súkromné školy a odmena 500 €

Kolektívna zmluva vyššieho stupňa a súkromné školy/ŠZ V decembri 2021 bol podpísaný Dodatok č. 1 ku Kolektívnej zmluve vyššieho stupňa pre...

Ďalšie príspevky zo sekcie

FINANCOVANIE Z DFPO: Zmena jednotkového koeficientu