Hnutie OĽaNO (Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti) sa slovami svojho tieňového ministra Miroslava Sopka zastalo cirkevných a súkromných škôl v Nratislavskom samosprávnom kraji, keď na základe našej informácie upozornilo na nevyplatenie povinného normatívu týmto školám v bežne zaužívanom termíne, i keď štátnym školám prišli financie načas:

„Vyzývam ministerku školstva Martinu Lubyovú, ako aj ministerku vnútra Denisu Sakovú, aby okamžite konali,“ uviedol M. Sopko a pokračoval: „Ľudia v týchto školách si po roku poctivej a ešte stále nedostatočne ohodnotenej práce nezaslúžia zažívať takúto predvianočnú nočnú moru.“ (Parlamentné listy, 17.12.2019)

M. Sopko v tejto súvislosti tiež zdôraznil, že:

„Opäť sa ukázalo, aký nefunkčný je systém prideľovania peňazí školám. V súčasnosti ministerstvo školstva pošle financie ministerstvu vnútra, odtiaľ putujú peniaze na okresné úrady, a tie majú financie posielať školám. Je to komplikovaný systém a spôsobuje takéto vážne problémy,“ vyjadril sa Miroslav Sopko a dodal:„Aj tento smutný príklad na úkor súkromných a cirkevných škôl dokazuje neschopnosť riadenia ministerstiev súčasnou vládou. Práve kvôli tejto neschopnosti je naše školstvo dlhodobo v zlom stave. Školstvo a jeho financovanie musí byť pod jednou strechou a treba tak urobiť čím skôr.“

No fotografii: Miroslav Sopko bol jedným z poslancov NR SR, ktorí sa zúčastnili na Výročnej konferencii súkromných škôl v roku 2016, na ktorej vystúpil aj vtedy novovymenovaný minister Peter Plavčan.