MŠVVaŠ SR: Otázky a odpovede k povinnému predprimárnemu vzdelávaniu

Written by ASŠŠZ

11. januára 2021

Od 1. septembra 2021 je povinné predprimárne vzzdelávanie pre všetky deti, ktoré k 1. 9. 2021 dovŕšia 5. rok života. Ministerstvo pripravilo súhrnný materiál najčastejších otázok a odpovedí, ktorými usmerňuje rodičov, učiteľov, riaditeľov i zriaďovateľov materských škôl.

„(2) Povinné predprimárne vzdelávanie v materskej škole trvá jeden školský rok, ak odsek 3 neustanovuje inak. (3) Ak dieťa po dovŕšení šiesteho roka veku nedosiahlo školskú spôsobilosť, riaditeľ materskej školy rozhodne 19) o pokračovaní plnenia povinného predprimárneho vzdelávania v materskej škole na základe písomného súhlasu príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie, písomného súhlasu všeobecného lekára pre deti a dorast a s informovaným súhlasom zákonného zástupcu alebo zástupcu zariadenia. (4) Ak dieťa ani po pokračovaní plnenia povinného predprimárneho vzdelávania v materskej škole nedosiahlo školskú spôsobilosť, začne najneskôr 1. septembra, ktorý nasleduje po dni, v ktorom dieťa dovŕšilo siedmy rok veku, plniť povinnú školskú dochádzku v základnej škole.“ (§ 28a ods.2a3 zákona č. 245/2008 Z. z.)

14. január 2022

EDUweek 2022/02 – súhrn najnovších informácií v oblasti školstva a vzdelávania

13. január 2022

Upozornenie členom ASŠŠZ na riziko zneužitia dobrého mena a výzva na presadzovanie korektných vzťahov a rovnocenného dialógu na všetkých úrovniach.

12. január 2022

Súhrn legislatívy, ktorá bola zverejnená za ostatné týždne aj s prelinkovaním na zdroj: slov-lex. sk.

9. január 2022

Informačná príručka pre všetkých, ktorí čelia výzve v podobe uzatvárania zmlúv zriaďovateľov so samosprávami v zmysle novej legislatívy.

Ďalšie príspevky zo sekcie

13. január 2022

ASŠŠZS: Očakávame rovný prístupu aj k deťom v ZUŠ

Rovný prístup k deťom pri uvoľňovaní opatrení žiada Asociácia súkromných škôl a školských zariadení Slovenska (ASŠŠZS). Asociácia v otvorenom liste upozornila premiéra E. Hegera a ministrov R. Sulíka, V. Lengvarského a B. Gröhlinga na nesúlad pri otvorení niektorých popoludňajších aktivít a nerovný prístup, ktorý vyčlenil takmer 100 000 detí zo skupinového vzdelávania v ZUŠ.